Fegyveres fulani pásztorok Plateau szövetségi államban (Közép-Nigéria) 2021. februárban támadtak rá a keresztény földművesekre. Fölgyújtották a házaikat és megsemmisítették a terményt. „Semmilyen gonosz erő nem kényszeríthet minket arra, hogy lemondjunk szülőföldünkről, és meghátráljunk azok elől, akik gyűlölnek minket és keresztény hitünket” – mondta egy szemtanú, David Mali.
Iskolák veszélyben
Niger szövetségi államban (Nyugatközép-Nigéria) megtámadtak egy bentlakásos fiúiskolát, ahol megöltek egy keresztényt és elraboltak 42 diákot. Az egyenruhát viselő fegyveresek hajnali 1-2 óra tájban rohamozták meg a kollégiumot, és lelőtték a menekülni próbálókat, köztük muzulmánokat is.
Muhammadu Buhari nigériai elnök parancsot adott a fegyveres alakulatoknak és a rendőrségnek, hogy biztosítsák az elraboltak azonnali és biztonságos visszatérését. Aliyu, egy Kagara településbeli keresztény elmondta: a támadók fulanik voltak, akik betörtek az iskolába, lerohanták a személyzeti szállást és lelőtték a hallgatókat. Az iskolában körülbelül ezer diák volt a támadás idején.
Egy ország, ahol a legtöbb keresztényt ölik meg
A 2019. november-2020. október között eltelt esztendőben Nigériában ölték meg a legtöbb keresztényt a hite miatt (3530 fő). Az azt megelőző évben 1350 keresztény hívőt gyilkoltak meg az Open Doors adatai szerint.
A Nigériában és a Száhel-övezetben több millió főre tehető, főleg muszlim fulani törzs sokféle nemzetségből álló klánok százait foglalja magában. Többségük nem vall szélsőséges nézeteket, de néhány fulani ragaszkodik a radikális iszlámista ideológiához, jelentette az Egyesült Királyság All-Party Parliamentary Group for International Freedom or Belief (APPG) bizottsága.
„A fulanik a Boko Haram és az ISWAP (Islamic State in West Africa Province – Iszlám Állam Nyugat-Afrika Tartományban) stratégiáját követik, és egyértelműen a keresztényeket és a keresztény identitás szimbólumait támadják” – jegyzi meg az APPG jelentése.
Az ország keresztény vezetői évek óta hangoztatják, hogy Middle Belt (Középső övezet) hatalmas sávjában a keresztény közösségek elleni támadások mögött az a szándék húzódik meg, hogy elrabolják a keresztény gazdák földjeit és megöljék vagy iszlámra kényszerítsék őket, mivel az elsivatagosodás veszélyezteti a fulani állatállományt.
Az APPG jelentése szerint a törzsi hűséget sem lehet figyelmen kívül hagyni: „2015-ben a fulani Muhammadu Buharit választották Nigéria elnökévé, aki gyakorlatilag semmit sem tesz törzstársainak Middle Beltben és az ország déli részén elkövetett cselekedetei ellen.”
A keresztények rettegnek, mert a muszlim Muhammadu Buhari elnök kormánya gyakorlatilag megengedi a fulaniknak a szabad földfoglalást. „A fölfegyverzett nomád fulani pásztorok tomboló erőszaka és a mezőgazdasági területek tönkretétele Middle Beltben akkora probléma lett, amelyet valahogy kezelnünk kell” – nyilatkozta már évekkel ezelőtt a benini egyház (Dél-Nigéria) Justitia et Pax Bizottsága.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma 2020. december 7-én fölvette Nigériát a „különös aggodalomra okot adó országok” (Countries of Particular Concern) listájára, mert az részt vesz vagy tolerálja a „vallásszabadság szisztematikus, folyamatos, és súlyos megsértését”.
Nigéria egy csoportban szerepel Burmával, Kínával, Eritreával, Iránnal, Észak-Koreával, Pakisztánnal, Szaúd-Arábiával, Tádzsikisztánnal és Türkmenisztánnal.
Fatou Bensouda asszony, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (International Criminal Court – ICC) gambiai ügyésze 2020. december 10-i közleményében sürgette az emberiség elleni bűncselekmények kivizsgálását Nigériában.
Köszönjük, hogy támogatod a nigériai keresztényeket!
CSI adományszámla: OTP Bank
HUF 117 070 24-204 527 08
EUR IBAN HU71 1176 3079 1181 8887 0000 0000
Swift code: OTPVHUHB